Gdynia (Trójmiasto) – wyjątkowe miejsca, które trzeba zwiedzić

gdynia-attraction
Zwiedzanie Gdyni

gdynia-dar-pomorzaGdynia to miasto pełne zieleni, znacznie spokojniejsze niż sąsiedni Gdańsk, co czyni je atrakcyjnym miejscem dla rodzin z dziećmi. Bliskość plaży, liczne parki i place zabaw, a także przyjazne muzea i centra edukacyjne to tylko niektóre z licznych atutów Gdyni. Miasto jest również nazywane polskim Cannes, ponieważ co roku odbywa się tu jedna z najważniejszych i najstarszych imprez filmowych w Europie – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (FPFF), promujący krajową kinematografię.

Molo Południowe i Skwer Kościuszki ☀️

Gdynia-FPFFNie ma chyba bardziej kojarzącego się obrazu z Gdynią niż jej przestrzeń parkowo-rekreacyjna, łącząca Skwer Kościuszki z Molem Południowym. Wybudowane w 1934 roku, stanowią oś widokową miasta, na której krańcu znajduje się instalacja „Gra masztów” oraz pomnik Józefa Conrada Korzeniowskiego, angielskiego pisarza i publicysty polskiego pochodzenia, znanego na całym świecie pod pseudonimem Joseph Conrad.

Po lewej stronie nadbrzeża cumują statki-muzea. Szkoleniowy Dar Pomorza, trzymasztowy żaglowiec zakupiony w 1929 roku przez społeczeństwo Pomorza dla Szkoły Morskiej w Gdyni, pływający do 1982 roku. Jego imponująca sylwetka, na stałe wpisała się już w krajobraz miasta, a możliwość wejścia na pokład i zwiedzenia jego wnętrz pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy. Drugi ze statków ORP Błyskawica, to polski niszczyciel biorący udział w II wojnie światowej. To także  jeden z najszybszych i najnowocześniejszych okrętów polskiej marynarki w tamtym okresie.

Przy końcu mola znajduje się Aleja Statków Pasażerskich upamiętniająca największe i najznamienitsze statki, które zawinęły do portu. Po prawej stronie znajdują się marina, kompleks budynków Akademii Morskiej oraz Akwarium Gdyńskie.

Okręt-Muzeum ORP "Błyskawica"
al. Jana Pawła II 1,
81-345 Gdynia, Polska
google-maps
piątek
10:00 – 13:00
14:00 – 18:00
🔍
google-icon
Statek-muzeum "Dar Pomorza"
al. Jana Pawła II 1,
81-345 Gdynia, Polska
google-maps
piątek
10:00 – 16:00
🔍
google-icon
Akwarium Gdyńskie MIR
al. Jana Pawła II 1,
81-345 Gdynia, Polska
google-maps
piątek
10:00 – 17:00
🔍
google-icon
Plaża miejska ⛱

Nieopodal Skweru, idąc parkiem lub nadbrzeżem, dochodzimy do najpopularniejszej plaży miejskiej w Gdyni, połączonej z dużym placem zabaw dla dzieci. W Gdyni funkcjonują cztery miejskie, strzeżone plaże – oprócz plaży śródmiejskiej są to Redłowo, Orłowo i Babie Doły.

Muzeum Marynarki Wojennej ⚓

Muzeum Marynarki Wojennej
Zawiszy Czarnego 1B,
81-374 Gdynia, Polska
google-maps
piątek
10:00 – 18:00
🔍
google-icon

Z plaży miejskiej dochodzimy bezpośrednio do Muzeum Marynarki Wojennej, które dokumentuje dzieje polskich sił zbrojnych na morzu. Na przeszło 3 tysiącach metrów kwadratowych i czterech kondygnacjach mieszczą się wystawy poświęcone polskim marynarzom, prezentujące dawne żaglowce, ordery, modele, kroniki i wiele innych ciekawostek. Częścią kolekcji jest także zacumowany niszczyciel ORP „Błyskawica”, który stoi na stałe przy molo Południowym. Muzeum, oprócz wystaw stałych, organizuje również ciekawe wystawy czasowe. Całość można zwiedzać z wykorzystaniem audioprzewodnika, który można zainstalować na własnym telefonie.

Muzeum Emigracji 🧳

Muzeum Emigracji w Gdyni
Polska 1,
81-339 Gdynia, Polska
google-maps
piątek
10:00 – 18:00
🔍
google-icon

Bardzo ciekawym miejscem jest utworzone w zabytkowym Dworcu Morskim, w gdyńskim porcie, Muzeum Emigracji. Budynek, wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym, był autentycznym punktem przedwojennego ruchu pasażerskiego i stanowi dziś ważną część wystawy oraz opowieści, przez którą prowadzi nas wzruszająca wystawa stała. Ścieżka zwiedzania opowiada historię emigracji z ziem polskich na przestrzeni ostatnich 200 lat. Mówi o ludziach, którzy wyruszali w podróż w jedną stronę, często z rodzinami i całym skromnym dobytkiem. Poznajemy losy zarówno najuboższych, jak i wybitnych osób, które tworzyły polską wspólnotę z dala od swoich korzeni, starając się za wszelką cenę pielęgnować w sobie i swoim otoczeniu kulturę oraz tradycję kraju swoich przodków. Wystawa opowiada także o powrotach i przemianach zachodzących w stosunkowo nieodległej przeszłości.

Interaktywność wystawy, bogactwo eksponatów i ciekawe wnętrza sprawiają, że czujemy się niemal uczestnikami tamtego świata. Wystawa spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom, wzbogacona jest także o audioprzewodnik, dostępny również w aplikacji na smartfona. Szukajcie muzeum w sercu gdyńskiego portu, przy ulicy Polskiej 1.

Kolejka linowa 🚠
Kolejka na Kamienną Górę
plac Grunwaldzki 1,
81-001 Gdynia, Polska
google-maps
piątek
10:00 – 20:00
🔍
google-icon

W Gdyni znajdziemy też autentyczną kolejkę górską, znajdującą się tuż przy parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Przejazd jest darmowy i trwa około 2 minut. W tym czasie pokonamy dystans 96 metrów i wzniesiemy się o 40 metrów, by zdobyć  Kamienną Górę. A warto bo stąd roztacza się widok na panoramę miasta, a także port, plażę i Zatokę Gdańską. Na szczycie Kamiennej Góry stoi widoczny z daleko krzyż.

Muzeum Miasta Gdyni

To pięciopiętrowy gmach z wystawami poświęconymi popularyzacji tradycji istotnych dla regionu. Stała ekspozycja poświęcona jest na relacji miasta z morzem. Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się przeszło 60 tysięcy eksponatów i przeszło 11 tysięcy woluminów.

🌳Klif Orłowski, molo w Orłowie, Domek Żeromskiego
Muzeum Miasta Gdyni
Zawiszy Czarnego 1,
81-374 Gdynia, Polska
google-maps
piątek
10:00 – 16:00
🔍
google-icon

Oddalając się nieco od Śródmieścia, warto wybrać do na plaże i molo do Orłowa - południowej dzielnicy Gdyni. Dokładnie przy ulicy Orłowskiej 12 znajduje się wejście na malownicze molo, z którego dobrze widać Klif Orłowski. Drewniane molo jest zaledwie fragmentem konstrukcji z 1934 roku, którą poważnie uszkodziła nawałnica w 1949 roku. Dziś to zaledwie 180 metrów, co nie zmienia faktu, że nadal jest ulubione miejsce spacerowe okolicznych mieszkańców. Klif-orlowski

Wysoki na blisko 60 metrów Klif Orłowski, nazywany też Orlą Głową jest jednym z najbardziej malowniczych punktów na mapie polskiego wybrzeża. Zbudowany z gliny morenowej klif, powstał w wyników procesów erozyjnych, które też regularnie wpływają na jego kształt. Trudno określić, co jest bardziej malownicze, podziwianie stromej ściany z dołu, czy wędrówka ścieżką wzdłuż jego brzegu. Niestety wiele szkód przyniosła tym terenom działalność wojska i to po II wojnie świtowej, gdy na klifie powstała 11. Bateria Artylerii Stałej w Gdyni Redłowie. Funkcjonowała do 1974 roku, a w jej skład wchodziły cztery radzieckie armaty morskie kalibru 130 mm oraz stanowiska ogniowe. Jeden z bunkrów już w latach 80. osunął się na plażę.

Klif Orłowski to idealne miejsce dla miłośników przyrody, pieszych wędrówek i osób poszukujących spokoju oraz pięknych widoków. Jego walory doceniło wielu artystów, w tym znany polski pisarz Stefan Żeromski, któremu poświęcona jest też wystawa znajdująca się w domu, w którym pisarz mieszkał wraz z rodziną w 1920 roku, obserwując budowę Gdyni. W odrestaurowanym wnętrzu Domku Żeromskiego odbywają się wernisaże, koncerty i spotkania z artystami.

🌡°C
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner