📖Intro
Thyssen & Co
Jeśli poruszaliście się już po Madrycie metrem, to być może nie umknęła waszemu spojrzeniu nazwa firmy umieszczona na niemalże każdych schodach ruchomych. Firma ThyssenKrupp to dzisiejszy następca dawnego Thyssen & Co założonego w 1871 przez niemieckiego przemysłowca i magnata stalowego Augustyna Thyssena i jego ojca. Pierwsza samodzielna firma Augustyna, była walcownią taśm żelaznych i powstała w Styrum koło Mülheim an der Ruhr. To właśnie na przemyśle żelaznym i stalowym ta potężna niemiecka rodzina zbudowała swoje imperium biznesowe. Jednocześnie na początkiem XX wieku Augustyn Thyssen zakupił od swojego przyjaciela Augusta Rodine siedem grup rzeźbiarskich. Nestor rodu w przeciwieństwie do swoich synów nie zgromadził żadnych znaczących dzieł sztuki, jednak rzeźby Rodine poczytuje się za początek rodzinnej kolekcji.
Baron Thyssen-Bornemisza
Zamiłowanie do sztuki przejął jego syn August-Heinrich. Mieszkał on na Węgrzech, gdzie poślubił Margitę spadkobierczynię możnego węgierskiego rodu Bornemisza de Kaszon. Jej ojciec baron Gabor Bornemisza de Kaszon nieposiadający potomka, usynowił zięcia. Od tego momentu August-Heinrich i jego potomkowie poczęli nosić nazwisko Thyssen-Bornemisza, z tytułem „baron”, jako dziedziczny tytuł szlachecki nadany przez cesarza Franciszka Józefa.
Henrich opuścił Węgry ogarnięte rewolucją komunistyczną w roku 1919. Po śmierci ojca w 1926 roku odziedziczył część ogromnego majątku, co pozwoliło mu w pełni oddać się swojej pasji, kolekcjonowaniu malarstwa dawnych mistrzów. To właśnie w latach 20-tych XX wieku powstała największa część jego kolekcji.
Villa Favorita, Lugano
Rosnąca kolekcja od 1936 roku została umieszczona, w specjalnie wybudowanym dla niej przez barona, pałacu Villa Favorita w szwajcarskim Lugano. Tam mogli ją podziwiać wyłącznie goście gospodarza. Dla publiczności kolekcja została udostępniona po jego śmierci w 1947 roku, gdy przejął ją w większości najmłodszy syn Hans Heinrich. Hansowi udało mu się skupić znaczną część obrazów wystawionych na aukcjach przez swoje rodzeństwo, a z czasem dołożyć kolejne. W pierwszych latach koncentrował się głównie na starych mistrzach, postępując zgodnie z upodobania swego ojca. Od roku 1961 tworzył już samodzielną kolekcję malarstwa XIX i XX wiecznego, która dziś stanowi jedną z najwspanialszych prywatnych kolekcji.
W latach 80. XX wieku rozmiary kolekcji zaczęły przekraczać możliwości pałacu Villa Favorita. Baron bezskutecznie zabiegał o jego rozbudowę, a nie mogąc uzyskać stosownego pozwolenia, zaczął rozważać jej przeniesienie.
Villahermosa, Madryt
W tym okresie kolekcja była już prezentowana na wystawach czasowych, w tym dwukrotnie w Hiszpanii. Nie zaskakuje więc, że to Hiszpania była jednym z krajów, który zaproponował baronowi początkowo wypożyczenie, a ostatecznie jej odkupienie. Mimo wielu podróży i licznych dylematów dotyczących wyboru miejsca, ostatecznie baron wybrał Madryt. Jest to też z pewnością duża zasługa piątej żony Hansa Heinricha, znanej hiszpańskiej aktorki, miss i miłośniczki sztuki-Carmen Cervera.
W 1988 roku hiszpański rząd na siedzibę zaproponował Pałac Villahermosa. Po jego modernizacji i dostosowaniu do nowych funkcji, przeniesiono tam dzieła z Lugano. Muzeum otwarto w 1992 roku. Osiem miesięcy później, w czerwcu 1993 roku, podpisano umowę, na mocy której dzieła zostały sprzedane państwu hiszpańskiemu. Kwota, na którą opiewał kontrakt oscylowała na poziomie 350 milionów dolarów.
🚶🏻Wizyta
Muzeum Thussen-Bornemisza dopełnia, obok 🔗 Muzeum Prado i Muzeum Królowej Zofii – Złoty trójkąt sztuki. Odnajdziemy tu dzieła niespotykane w innych muzeach, jak chociażby „Portret z czapką i dwoma łańcuchami” Rembrandta, „Odwilż w Vetheuil” Moneta. Natkniemy się też na dzieła El Greco, Rubensa, van Gogha czy Dalego. Wizyta z audioprzewodnikiem zajmuje około 60 minut.
Muzeum posiada wystawę stałą oraz wystawy czasowe, których aktualny harmonogram możemy sprawdzić 🌐 tutaj.
A jeśli zabraknie Wam sił, bądź czasu lub chcielibyście raz jeszcze zwiedzić to wyjątkowe miejsce, zachęcamy Was do 🌐 wirtualnego spaceru. Muzeum udostępniło w nim nie tylko dzieła i ich opisy, ale odkrywa przed nami wnętrza dawnego Pałacu Vallhermosa.
✔Planer
orientacja: Budynek znajduje się na rogu Paseo del Prado i Carrera de San Jerónimo. Wejście od Paseo del Prado, przez patio, na którym stoi posąg barona Hansa Heinricha von Thyssen-Bornemisza. Rekomendujemy zapoznać się z 🌐 mapą muzeum
🎫bilety: Wejście darmowe w poniedziałki, ale też np. dla dzieci do 18 lat. Z biletem można wykupić audioprzewodnik i korzystać z niego na własnym smartfonie, bądź też na wypożyczonym w muzeum.