European Ribbon

🌡°C

Pałac Królewski (Palacio Real)

📖 Intro
Strategiczne wzgórze

Na wzgórzu, gdzie dziś stoi Pałac Królewski, przeszło 1300 lat temu, w czasach Wizygotów powstał pierwszy zamek obronny. Zbudowano go w tym miejscu właśnie ze względu na naturalne ukształtowanie terenu. Zamek stanowił jeden z punktów obronnych na drodze do Toledo. Nie zaskakuje więc fakt, że skwapliwie przejęli go muzułmanie, gdy podbijali półwysep iberyjski. Zamek został przekształcony w prawdziwą twierdzę arabską i ten okres uważany jest przez wielu jako zaczątek powstania tu miasta. Od tego miejsca proponujemy zacząć poznawanie historii miasta.

muslim-walls-emir-park

A dokładnie, od znajdującego się po lewej stronie od pałacu, za 🔗 Katedrą Almudena niewielkiego parku Emira Mohameda I. Dojedziemy do niego, skręcając w prawo z ulicy Bailen, za katedrą, naprzeciwko wejścia do krypty. W tym niewielkim parku z fontanną w kształcie gwiazdy i leniwie przechodzącymi się kotami, natkniemy się na granicę średniowiecznego Madrytu. To zachowane do dziś spore części fundamentów murów arabskich otaczających, znajdujący się w tym miejscu, główny meczet. Choć wzrok nasz dziś przykuwa głównie, górująca na horyzoncie Almudena, to zatrzymajmy się przy murze i dotknijmy jego solidnej konstrukcji. Oparła się ona upływowi czasu i stoi na straży historii wytyczając średniowieczne granice miasta.

Rozbudowy, przebudowy i pożar

Muzułmanie ostatecznie utracili twierdzę w roku 1083, gdy zdobył ją Alfons VI. W kolejnych wiekach zamek nazywany Real Alkazar rozbudowywano i przebudowywano przez kolejnych władców Kastylii. W XVI wieku król-cesarz Karol I Habsburg zdecydował o przebudowie średniowiecznego zamku w stylu renesansowym. W tych czasach dwór rezydował w pobliskim Toledo, a w Alkazarze często zatrzymywał się w drodze do Valladolid czy Burgos. Przebudowę z rozmachem kontynuował jego syn Filip II, który do prac zatrudnił znamienitych architektów z Włoch, Francji czy Holandii. Kolejni Habsurgowie kontynuowali prace, choć ciasne średniowieczne mury wprowadzały dużo ograniczeń architektonicznych. Zmiany nadeszły w XVIII wieku. W roku 1700 na tronie zasiadł pierwszy z dynastii Burbonów, urodzony w Wersalu, wnuk Ludwika XIV –  Filip V. Król nie chciał mieszkać w starym zamku, uznał dawną fortecę za zbyt surową i przestarzałą. Marzył o stworzeniu pałacu na wzór Luwru w Madrycie. Tymczasem rodzina królewska zamieszkała w niezachowanym do dziś pałacu Buen Retiro. Królowa Maria Ludwika Gabriela Sabaudzka, również jak król miłośniczka sztuki, zaczęła przerabiać pokoje na styl francuski. Przełomowy okazał się być pożar pałacu w noc Bożego Narodzenia 1734 roku. Stał się on przyczynkiem do niemal całkowitego zburzenia zamku i jego odbudowania w stylu nowej dynastii. Szczęśliwie spora część bezcennych obrazów przetrwała wywieziona do Buen Retiro. Druga żona Filipa V, włoszka Izabela Farnese, również miłośniczka sztuki, doradziła mu włoskich architektów i tak powstał dzisiejszy projekt. Kwadratowy budynek z głównym dziedzińcem w stylu włoskiego baroku, do budowy którego służył kamień granitowy z gór Guadarrama i wapienny z Colmenar. Rozpoczęta w 1738 roku budowa została ukończona 1764, a pierwszym gospodarzem pałacu był syn Filipa V – Karol III. Aby zapobiec przyszłym pożarom, nowy pałac powstał w całości murowany, ze sklepionymi dachami, ograniczając użycie drewna tylko do konstrukcji stolarskich i dachowych.

Pałac XX i XXI wieku

royal-palace-abdication-roomW czasach dyktatury Franco pałac był znany jako Palacio de Oriente, ze względu na położenie na Plaza de Oriente. Franco nawet myślał, by w nim zamieszkać, odradzono mu jednak ten pomysł, choć ostatecznie wybrał nie mniej reprezentacyjny, ale mniej symboliczny pałac 🔗 El Pardo.

Obecnie Pałac Królewski pełni funkcję oficjalnej rezydencji głowy państwa, króla Hiszpanii Filipa VI. Służy jednak wyłącznie do ceremonii państwowych i uroczystych aktów, a rodzina królewska mieszka w Pałacu Zarzuela. Z powierzchnią 135 000 m² i 3 418 pokojami jest prawie dwa razy większy niż Pałac Buckingham, czy Pałac Wersalski. Znajduje się w nim cenne dziedzictwo historyczno-artystyczne, w tym zestaw instrumentów muzycznych znany jako palatyński Stradivarius, a także kolekcje malarstwa, rzeźb i gobelin. Komnaty reprezentacyjne i kolekcje sztuki są otwarte dla zwiedzających, o ile nie odbywają się oficjalne wydarzenia.

🎭Wizyta

Zachęcamy, aby przy okazji wizyty w Pałacu Królewskim koniecznie wykupić bilet łączony do Pałacu i do Galerii. Galeria znajduje się w najnowszym, dobudowanym do wzgórza współczesnym budynku i możemy w niej zapoznać się z genealogią królów katolickich. Imponujące muzeum podzielone jest na dwie części: A-dedykowaną dynastii austriackiej i B–dynastii Bourbon. Kolekcję w kilku punktach uzupełniają filmy rekonstrukcyjne i historyczne, wizualizujące na osi czasu najważniejsze wydarzenia. Dopełnieniem jest znajdująca się w najniższej części wystawa czasowa, do czerwca 2024 prezentująca karety i samochody królewskie. Dolnym wyjściem przejdziemy bezpośrednio do ogrodów. Możemy też powrócić windą do wejścia górnego.

Zwiedzanie możliwe z dodatkowo płatnym audioprzewodnikiem (nie ma wersji polskiej), bądź ustaloną ścieżką zwiedzania.

✔ Planer

orientacja: Wejście dla zwiedzających znajduje się od strony Katedry Almudena. Pałac, zbrojownia i kuchnia znajdują się w tym samym kompleksie. Galeria znajduje się poza strefę biletową pałacu, wejście znajduje się po lewej stronie tarasu widokowego, do którego dochodzimy z placu pomiędzy Pałacem Królewskim, a Katedrą Almudena.

🎫bilety: w kasach lub  🌐 on-line, darmowe: m.in. dzieci do lat 5 lat, posiadaczy KDR

💡ekstra Uroczysta zmiana warty: środy i soboty o 12:00

🎫 Bilety online & ⏰ Godziny Otwarcia
Palacio Real
( Pałac Królewski w Madrycie )
🌍 40.417955, -3.714312
poniedziałek
10:00 – 18:00
wtorek
10:00 – 18:00
środa
10:00 – 18:00
czwartek
10:00 – 18:00
piątek
10:00 – 18:00
sobota
10:00 – 18:00
niedziela
10:00 – 15:00
🥰
📖
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner