Gdynia (Trójmiasto) – poznaj miasto z morza i marzeń

City-Gdynia
🎬 Intro

Gdynia to dziś dynamicznie rozwijające się miasto, tworzące wraz z 🔗 Gdańskiem i 🔗 Sopotem, aglomerację zwaną Trójmiasto. Dziś dla wnikliwych turystów wydaje się zaskakujące, dlaczego tak blisko siebie funkcjonują miasta z tak silnie rozbudowaną infrastrukturą portową, niemal dublujące się w funkcjach. To słuszne spostrzeżenie, a sytuacja ta jest konsekwencją splotu zdarzeń, w konsekwencji, których kolejna utrata Gdańska doprowadziła do rozwoju Gdyni.

📖  Wydarzenia

W 1918 roku, po zakończeniu I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość po 150 latach zaborów. Traktat wersalski przywrócił kraj na mapy świata i określił nowe jego granice. Przebiegały one inaczej niż dziś, a Polska dysponowała jedynie skrawkiem wybrzeża. To wymusiło konieczność utworzenia od podstaw dostępu do morza. W 1920 roku inżynierowi Tadeuszowi Wendzie powierzono zadanie wyszukania najlepszego miejsca na budowę portu, a także jego zaprojektowanie i nadzór nad budową. Znalazł je na nizinie, między Gdynią a Oksywą, zaledwie 16 km od granic Wolnego Miasta Gdańska, gdzie w pobliżu znajdował się funkcjonujący od lat Nowy Port.

Początkowo powstawał tu port wojenny, ale już kilka lat później sejm przyjął ustawę o budowie portu publicznego. Budowa niesiona marzeniami odrodzającej się ojczyzny, postępowała szybko. Była to jedna z największych inwestycji tego okresu, wspierana również przez sejm, dzięki zaangażowaniu wicepremiera, ministra skarbu, przemysłu i handlu Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wraz z Gdynią otwierało się nowe polskie okno na świat.Gdynia-window-to-the-world

To dzięki wizji i zaangażowaniu zarówno Kwiatkowskiego, jak i Wędy, Gdynia stała się nowoczesnym polskim portem, a obaj panowie zostali uznani za ojców Gdyni i uzyskali honorowe jej obywatelstwo.

Dynamiczny rozwój miasta rozpoczął się wraz z ukończeniem portu. W 1926 Gdynia otrzymała prawa miejskie, w tym samym roku oddano również do użytku dworzec kolejowy. W 1930 roku uruchomiono pierwszą regularną linię pasażerską do Nowego Jorku. Do 1934 roku Gdynia stała się największym portem na Bałtyku pod względem przeładunków i jednym z najnowocześniejszych portów w Europie.

W ciągu 15 lat, brutalnie przerwanych wybuchem II wojny światowej, Gdynia z rybackiej wsi przekształciła się w metropolię liczącą blisko 130 tysięcy mieszkańców. Nie dziwi zatem fakt, że bombardowania wojenne skupiły się głównie na porcie i stoczni, które zostały najbardziej zniszczone. Pod hitlerowską okupacją miasto przemianowano na Gotenhafen, co oznaczało “Port Gotów” i nie brzmiało ani trochę słowiańsko. We wrześniu 1939 roku, gdy miasto zajęli Niemcy, zaczęła się okupacja i likwidacja wszystkiego co polskie. Towarzyszyły temu masowe aresztowania, wysiedlenia mieszkańców i zesłanie do obozów koncentracyjnych. Szacuje się, że w ciągu pierwszych dwóch miesięcy wojny wysiedlono blisko 50 tysięcy mieszkańców, a w ciągu kolejnego roku – dalsze 30 tysięcy. W tym czasie miasto stało się też ważną bazą niemieckiej floty podwodnej, a pod koniec wojny, punktem ewakuacyjnym dla wojska i ludności cywilnej, uchodzącej na zachód, przed zbliżającymi się oddziałami Armii Czerwonej.

Gdynia-harbourPo wojnie, w marcu 1945 roku, na tereny te zaczęli wracać Polacy, w tym ci z  utraconego Wilna i Lwowa oraz ze zniszczonej Warszawy. To oni przyczynili się do odbudowy miasta. We wrześniu 1945 roku ponownie zaczęły wpływać tu statki, a w 1951 roku zwodowano pierwszy nowy statek „Melitopol”.

W okresie powojennym, Polska Rzeczpospolita Ludowa stała się krajem podporządkowanym Związkowi Sowieckiemu i sterowanym z Moskwy. To między innym w Gdyni i w sąsiednim Gdańsku rodziły się pierwsze protesty społeczne stoczniowców, brutalnie tłumione przez aparat państwowy. Dziś o odwadze stoczniowców i dramacie grudnia 1970 roku przypominają poświęcone im monumenty – Pomnik Ofiar Grudnia 70 stojący w pobliżu Stoczni Gdyńskiej i 23-metrowy krzyż stojący przy Urzędzie Miasta.

Współczesną Gdynie zamieszkuje blisko ćwierć miliona mieszkańców.  Miasto nadal jest uważane za dynamicznie rozwijający się ośrodek, zamieszkały przez otwartych i przedsiębiorczych mieszkańców.

Nazwa miasta i wczesna historia

Gdynia-Orlowo-pierGdynia wywodzi się od prasłowiańskiego słowa gъd oznaczającego mokry, wilgotny i jednocześnie zarośnięty. Same początki wsi nie są znane, choć pierwsze wzmianki pojawiły się w dokumentach kościelnych już w połowie XIII wieku. Od schyłku XIV wieku przez kolejne 400 lat tereny te były własnością klasztoru w Kartuzach. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku ziemie te znalazły się pod zaborem pruskim. W tym czasie w roku 1870 do skraju wsi doprowadzono linię kolejową, łączącą Gdańsk ze Szczecinem, nie zrobiono jednak przystanku w Gdyni. Na początku XX wieku wieś, miała charakter wypoczynkowy.

Wizyta
Dojazd do Gdyni

Gdynia jest dobrze skomunikowaną z resztą kraju. Do Gdańska prowadzi autostrada A1,🚘 nazywana Bursztynową, a całe Trójmiasto otacza obwodnica. Dobre są też połączenia kolejowe,🚊a stacja Gdynia Główna znajduje się w odległości spaceru od promenady nadmorskiej. Z kolei Szybka Kolej Miejska 🚃jeździ w pętli, zatrzymując się na wielu przystankach pośrednich między Gdynią i Gdańskiem, a także dojeżdża do Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. 🛫

🚌 Komunikacja miejska w Gdyni

Korzystanie z komunikacji miejskiej w Gdyni jest bardzo wygodne. Dodatkową atrakcją jest fakt, że to jedno z niewielu miast w Polsce, gdzie nadal spotkamy trolejbusy. Obsługę autobusów w Gdyni zapewnia ZKM Gdynia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące komunikacji:

  • Bilety jednoprzejazdowe uprawnia do jednego przejazdu linią zwykłą, pospieszną lub nocną ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni lub MZK Wejherowo.

    • Bilet metropolitalny kupiony przez telefon (za pomocą aplikacji takich jak SkyCash, moBILET, MPay). Skasowanie biletu polega na wpisaniu w aplikacji numeru linii pojazdu.
    • Papierowy bilet komunalny – wymaga skasowania po wejściu do pojazdu.
  • 75-minutowy komunalny bilet metropolitalny (dostępny tylko przez aplikację). Skasowanie polega na wpisaniu linii pierwszego pojazdu, którym rozpoczynamy podróż. Bilet jest ważny przez 75 minut od momentu skasowania.
  • Bilet 24-godzinny lub 72-godzinny – może być w formie papierowej lub elektronicznej. Bilet ten może obejmować również przejazdy pociągami jednego, dwóch lub wszystkich przewoźników.

W Gdyni bilety na pojedynczy przejazd można zakupić również u kierowcy autobusu płacąc gotówką, bądź bezgotówkowo w umieszczonych w pojazdach automatach systemu FALA. 

Miejsca warte odwiedzenia 🎭
🛌 Noclegi Gdynia
Prognoza pogody
🌡°C
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner