Sopot (Trójmiasto) – jak powstawał najsłynniejszy kurort

City-Sopot
🎬 Intro

Kurort nadmorski Sopot to jedno z najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce.

Odkrycia archeologiczne wskazują, że ślady grodziska w tym rejonie sięgają VII wieku, jednak pierwsze pisemne wzmianki pojawiają się w dokumentach fundacyjnych klasztoru Cystersów z 1186 roku, gdzie wymieniono wieś, obecnie dzielnicę Sopotu – Świemirowo. Nazwa Sopot pojawia się dopiero w dekrecie gdańskiego księcia Mściwoja II z 1283 roku, gdy wioska rybacka została ofiarowana oliwskim cystersom w zamian za ziemie zabrane im przez Krzyżaków. W rękach cystersów Sopot pozostawał przez kolejne 500 lat, aż do I rozbioru Polski, gdy został włączony do Prus.

Letnisko

Pięknie położona wieś, o łagodnym nadmorskim klimacie, szybko zaczęła przekształcać się w letnisko. Cystersi chętnie wynajmowali te tereny bogatym Sopot-Streetgdańskim kupcom, którzy budowali tu swoje eleganckie domy letniskowe. Niestety większość z nich spłonęła w latach 1733-34, gdy do miasta wkroczyło wojsko rosyjskie, oblegające Gdańsk, gdzie schronił się król polski Stanisław Leszczyński, walczący o tron z Augustem III Sasem.

Uzdrowisko

Zniszczone domy gdańskich patrycjuszy stopniowo skupywali magnaci z rodu Przebendowskich, od których nabył je gdański kupiec Carl Christoph Wagner. To on podjął pierwsze próby budowania budynków z wannami do ciepłych kąpieli w Sopocie, jednak bez większego powodzenia. Przełomowym momentem było przybycie doktora Jerzego (Jeana) Georga Haffnera, byłego lekarza wojsk napoleońskich, który w 1823 roku otworzył pierwszy prawdziwy Zakład Kąpielowy, kolejno powstały również: Dom Kuracyjny (tzw. Kurkhaus) oraz drewniany pomost o długości 31,5 metra, początek dzisiejszego molo. Te inwestycje rozbudziły miasto i zdefiniowały jego charakter po dziś.

Z każdym rokiem do Sopotu przybywało coraz więcej kuracjuszy, zwłaszcza po otwarciu linii kolejowej Gdańsk-Berlin. 8 października 1901 roku, na mocy edyktu cesarza Niemiec Wilhelma II, Sopot, a dokładnie Zoppot, jak brzmiała jego niemiecka nazwa, otrzymał prawa miejskie. Miasto kwitło, przed I wojną światową powstały w nim jeszcze Zakład Balneologiczny, Opera Leśna i Łazienki Południowe.

20. lecie międzywojenne

Sopot-Spa-HousePo I wojnie światowej, na mocy traktatu wersalskiego, Sopot włączono do nowo proklamowanego Wolnego Miasta Gdańska. Przez kolejne blisko 20 lat, miasto stało się punktem granicznym z Rzeczpospolitą Polską. To w tym okresie, niemalże w zasięgu wzroku z sopockiej plaży zaczęła rodzić się 🔗 Gdynia. W międzywojniu miasto nadal pełniło rolę popularnego kurortu, w którym nie tylko można było podreperować zdrowie, ale też uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach towarzyskich. Elegancki Dom Zdrojowy posiadał nie tylko bogato zdobione sale balowe, ale też w jego bocznym skrzydle w 1920 roku otwarto znamienite kasyno, a w 1927 sąsiedni, legendarny Grand Hotel. W 1928 roku wydłużono molo do 512 metrów, czym pobito rekord, najdłuższego drewnianego pomostu w Europie.

W czasie II wojny światowej Sopot został wcielony do III Rzeszy, ale ucierpiał znacznie mniej niż sąsiednie Gdynia i doszczętnie zbombardowany Gdańsk. 23 marca 1945 roku do miasta wkroczyła “wyzwoleńcza” Armia Czerwona.

Powrót do Polski

Po wojnie, Sopot stał się częścią Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i szybko się odbudowywał. Powstały Filharmonia Bałtycka, Teatr Dramatyczny, Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych i Instytut Muzyczny. W 1946 roku wznowiono funkcjonowanie linii tramwajowej łączącej miasto z Gdańskiem.

Sopot ponownie przyciągał artystów i festiwale. Od 1964 roku przeniesiono tu, zapoczątkowany niespełna 3 lata wcześniej, w Gdańsku – Międzynarodowy Festiwal Piosenki, który odbywa się tu co roku. W 1963 roku zamknięto dla ruchu samochodowego główną ulicę miasta, tworząc jeden z najpopularniejszych deptaków w Polsce, popularnie nazywany “Monciak”.

Wizyta
Dojazd do Sopotu

Sopot, podobnie jak pozostałe miasta Trójmiasta jest dobrze skomunikowaną z resztą kraju. Dziś miasta płynnie łączą się ze sobą, niemal zacierając istniejące między nimi granice administracyjne. Do Gdańska prowadzi autostrada A1,🚘 nazywana Bursztynową, a całe Trójmiasto otacza obwodnica. Dobre są też połączenia kolejowe, 🚊a stacja Sopot znajduje się niemal na początku głównego deptaku miasta. Z kolei Szybka Kolej Miejska 🚃jeździ w pętli, zatrzymując się na wielu przystankach pośrednich między Gdynią, Sopotem i Gdańskiem, a także dojeżdża do Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. 🛫

🚌 Komunikacja miejska w Sopocie

Cała komunikacja miejska w Trójmieście, mimo że obsługiwana przez kilku niezależnych przewoźników, jest zintegrowana w ramach jednego biletu metropolitalnego. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje biletów, z których można skorzystać, podróżując komunikacją publiczną.

  • Bilety jednoprzejazdowe uprawnia do jednego przejazdu linią zwykłą, pospieszną lub nocną ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni lub MZK Wejherowo.
    • Bilet metropolitalny kupiony przez telefon (za pomocą aplikacji takich jak SkyCash, moBILET, MPay). Skasowanie biletu polega na wpisaniu w aplikacji numeru linii pojazdu.
    • Papierowy bilet komunalny – wymaga skasowania po wejściu do pojazdu.
  • 75-minutowy komunalny bilet metropolitalny (dostępny tylko przez aplikację). Skasowanie polega na wpisaniu linii pierwszego pojazdu, którym rozpoczynamy podróż. Bilet jest ważny przez 75 minut od momentu skasowania.
  • Bilet 24-godzinny lub 72-godzinny – może być w formie papierowej lub elektronicznej, może obejmować również przejazdy pociągami jednego, dwóch lub wszystkich przewoźników.
Miejsca warte odwiedzenia 🎭
🛌 Noclegi Sopot
Prognoza pogody
🌡°C
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner