European Ribbon

🌡°C

Warszawa – wprowadzenie do odrodzonego miasta

📖 Intro

Warsaw-street-viewWarszawa położona jest w centralnej Polsce, na obu brzegach rzeki Wisła. Miasto w przeważającej części leży na terenie równinnym, stąd dość przyjemnie się po nim wędruje czy jeździ rowerem. Spacerom sprzyja obecność licznych parków i zielonych skwerów, których z roku na rok przybywa. Stolica Polski, podobnie jak inne europejskie miasta włączyła się w trend zazieleniania miasta, co znacząco wpływa na jakość życia jej mieszkańców. 

Warszawa jest podzielona na 18 dzielnic i zajmuje obszar 517,2 km2. Liczba mieszkańców wg danych na początek 2023 wynosiła 1 861  75 osób.

Zapraszamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca, które było jednym z najbardziej zniszczonych miast podczas II wojny światowej. Jednocześnie dzięki determinacji i wysiłkom odbudowy, Warszawa stała się symbolem walki i odrodzenia.

Księstwo Mazowieckie

Pierwsze wzmianki o Warszawie sięgają początków XIV wieku, gdy funkcjonowało na tych terenach Księstwo Mazowieckie. Było to tzw. księstwo dzielnicowe, które wyodrębniło się w wyniku podziału państwa na dzielnice. Dokonał go zapisem testamentowym król Bolesław Krzywousty w roku 1138, na rzecz swoich synów. Początkowo ważniejszym ośrodkiem osadniczym był Czersk, dziś niewielkie miasteczko znajdujące się niedaleko Stolicy, w którym zachowały się ruiny średniowiecznego zamku książąt mazowieckich. Warszawa stała się centrum władzy świeckiej i duchowej na przełomie XIV i XV wieku, zwłaszcza po tym jak w roku 1406 przeniesiono tu kolegiatę z Czerska. new-warsaw-viewO tym jak dynamicznie rozwijało się miasto świadczy też fakt, że w roku 1408 na północ od miasta utworzoną Nową Warszawę, dziś nazywaną Nowym Miastem, dla tych którzy nie mogli się pomieścić w ciasnej, ograniczonej murami obronnymi Starej Warszawie. Nowe Miasto przez prawie 300 lat, bo aż do 1791 roku funkcjonowało administracyjnie i prawnie oddzielnie, z własnym ratuszem, rynkiem i kościołem. Wraz z bezpotomną śmiercią ostatnich książąt mazowieckich w roku 1526, Księstwo Mazowieckie z mocy prawa przeszło na własność króla Zygmunta I Starego i zostało włączone do Korony Królestwa Polskiego.

Nazwa miasta – Warszawa pojawiła się w XIV wiecznych dokumentach, z których wynika, że rycerz Warsz z rodu Rawów, otrzymał ziemie od księcia, na których powstała wieś od jego imienia. Oczywiście istnieje też legenda o uratowanej, przez rybaka o imieniu Wars, syrenki zwanej Sawa, z którą ostatecznie stworzył szczęśliwą rodzinę łączącą również ich imiona.

Pod panowaniem królów polskich

old-square-WarsawW roku 1569 decyzją Sejmu Walnego w Lublinie ustalono, że to w Warszawie będą się odbywały stałe sejmy, a później również, że będzie to stałe miejsce elekcji królów. Pierwsza wolna elekcja odbyła się w roku 1573 po śmierci króla Zygmunta Augusta, na podmiejskich polach wsi Kamion, a kolejne we wsi Wola, dzisiejszej dzielnicy miasta.Warsaw-royal-castle Jednak przełomowy był rok 1596, gdy król Zygmunt III Waza (ten który stoi na kolumnie) wybrał 🔗 Zamek Królewski na miejsce swojej rezydencji. Ponieważ, de facto przeniesienie dworu, oznaczało zmianę stolicy, czyli miejsca, gdzie przebywał dwór, to ten rok przyjmuje się za datę przeniesienia stolicy do Warszawy.

W połowie XVII wieku okres rozwoju miasta, został przerwany w wyniku potopu szwedzkiego, podczas którego miasto doświadczyło ogromu zniszczeń i trzykrotnie znalazło się pod okupacją.

Kolejne ważne lata dla miasta, to okres panowania królów z dynastii Sasów.  Z tym okresem wiąże się rozwój urbanistyczny i architektoniczny Stolicy, w tym powstanie tzw. osi Saskiej. Było to pierwsze tak ogromne przedsięwzięcie regulacyjne w Warszawie. Oś wytyczona była z Krakowskiego Przedmieścia, wzdłuż nieistniejącym dziś Pałacu Saskiego, do ogrodu Saskiego.  Spacerując po Krakowskim Przedmieściu niedaleko hotelu Bristol, na chodniku możemy się natknąć na pamiątkowe płyty chodnikowe, wyznaczające początek osi wraz z otwierającą ją bramą wschodnią. Od strony zachodniej stała druga brama, która była tak masywna i kunsztowna, że zmieniono dla niej nazwę placu, na Plac Żelaznej Bramy. Niestety brama zaginęła w czasie II wojny światowej, zapamiętana została jednak w zachowanej nazwie placu. Ważnym elementem osi Saskiej jest usytuowany pod dawnymi arkadami kolumnady zniszczonego Pałacu Saskiego Grób Nieznanego Żołnierza, który znajduje się w tym miejscu od 2 listopada 1925 roku. W czasach saskich powstała też Droga Kalwaryjska, prowadząca z placu 🔗 Trzech Krzyży, a także zaczęto masowe brukowanie ulic, przeprowadzono melioracje kanałów, a miasto zaczęły oświetlać pierwsze latarnie.

Nie sposób zwiedzając dziś Warszawę, nie natrafić na budynki i budowle odtworzone do ich stanu z czasów panowania ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ten wszechstronnie wykształcony monarcha, miłośnik sztuki, któremu na sercu leżały losy ojczyzny, władał krajem w bardzo trudnym okresie, a wraz z końcem jego panowaniem, nastąpił też schyłek Polski, która na 123 lata zniknęła z map Europy. Matejko-ConstitutionMimo to, Warszawie król pozostawił wiele, jak chociażby odnowione pomieszczenia Zamku Królewskiego powiększonego o sąsiadujący z nim 🔗 Pałac pod Blachą, a także otwarty w 1765 roku pierwszy teatr publiczny czy imponujący zespół pałacowo-ogrodowy tworzący Łazienki Królewskie. W czasach stanisławowskich Warszawa była też areną wydarzeń politycznych, tu obradował Sejmu Czteroletni, który 3 maja 1791 roku uchwalił pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucję.

Czasy zaborów

W 1795 roku, po III rozbiorze Polski, kraj został podzielony pomiędzy trzech zaborców Prusy, Austrię i Rosję, a Warszawa znalazła się w Królestwie Prus. Wkrótce jednak po Europie rozlała się rewolucja francuska i w 1806 roku miasto zajął Napoleon. Utworzył z niego stolicę Księstwa Warszawskiego, które przetrwało 7 lat. Po kongresie wiedeńskim w 1815 roku, gdy ustalano na nowo ład terytorialny Europy, Warszawa stała się stolicą Królestwa Polskiego, znajdującego się pod kontrolą rosyjską, przejętego, okrojonego Księstwa Warszawskiego.

Warsaw-universityAle wiek XIX to również powszechna industrializacja i stopniowy rozwój kapitalizmu, który można było odczuć również w Warszawie. W 1816 roku, dekretem cara Aleksandra I powołany został Uniwersytet Warszawski, zaczęły powstawać obiekty użyteczności publicznej m.in. Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbów, w którym obecnie swoją siedzibę ma Prezydent m.st. Warszawy i mieści się Mazowiecki Urząd Wojewódzki. W roku 1864 otwarto najnowocześniejszy w tamtym czasie w Europie, most żelazny na kamiennych podporach zaprojektowany przez Stanisława Kierbedzia. Most został wysadzony w powietrze w czasie II Wojny Światowej, jednak jego ocalałe filary posłużyły do budowy obecnego Mostu Śląsko-Dąbrowskiego. W 1855 roku, ruszyła budowa pierwszego wielkiego warszawskiego hotelu – Europejskiego, dziś to Raffles Europejski Warsaw, co ciekawe był to pierwszy budynek w mieście, w którym uruchomiono windę osobową. Z tych czasów pochodzą również przepiękne pałacyki budowane przez zamożnych mieszczan, wzdłuż Alei Ujazdowskich, w których dziś mieszczą się głównie zagraniczne ambasady. W roku 1862 oddano pierwszą kolej Warszawsko-Petersburską i sieć kolei wąskotorowych na trasie Plac Unii Lubelskiej – Piaseczno.

Niestety wiek XIX to również dwa ciężkie powstania, które wybuchły w Warszawie. Pierwsze w 1831 roku nazywane Listopadowym i drugie w 1864 roku zwane Styczniowym. Oba skierowane były przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które ciemiężyło Polaków, cenzorowało prasę, ograniczało wolności, nie przestrzegało postanowień Konstytucji Królestwa Polskiego. Upadek pierwszego z powstań, jeszcze bardziej ograniczył polską tożsamość, znosząc Sejm, wojsko polskie i konstytucję. Zamknięto Uniwersytet, skonfiskowano majątki, a wielu z pozostałych przy życiu powstańców zesłano w głąb Rosji na Sybir. Upadek powstania styczniowego dodatkowo zmorzył powszechną rusyfikację i represje.

XX wiek

Warsaw-PASTWiek XX zapoczątkowała elektryzacja miasta. W 1908 na ulice wyruszyły pierwsze elektryczne tramwaje. W roku 1910 uruchomiono lotnisko na Polach Mokotowskich. Wybudowano pierwszy wysokościowiec, nazywany budynkiem PASTy, od mieszczącej się w nim od 1922 roku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Odzyskanie niepodległości po I Wojnie Światowej, to przywrócenie Warszawie roli Stolicy. W roku 1920 na przedpolach miasta, rozegrało się kulminacyjne starcie z nacierającą Armią Czerwoną, naprzeciwko której stanęło Wojsko Polskie. Nazywana Bitwą Warszawską, czy też Cudem nad Wisłą, gdy skuteczna obrona zatrzymała bolszewików, a zawarte zawieszenie broni uregulowało stosunki polsko-rosyjskie i wytyczyło granicę wschodnią między oboma państwami, choć zaledwie na kilkanaście lat.

Okres międzywojenny to czas dobrej koniunktury miasta. Wybudowano infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną, powstał też pierwszy plan budowy metra, jednak projekt doczekał się realizacji wiele lat później, bo dopiero w 1983 roku, a pierwsze pociągi wyjechały w 1995 roku. W 1934 roku przeniesiono ruch pasażerski na lotnisko „Okęcie”, którego urokliwa nazwa, wzięła się od położenia na „kącie” posiadłości rakowskich. W swojej nowej siedzibie otworzyło się 🔗 Muzeum Narodowe.

Po czym wybuchła II Wojna Światowa, która zakończyła się dla miasta i jego mieszkańców prawdziwą hakatombą. Na terenie miasta powstało getto, w którym stłoczeni zostali mieszkający w mieście Żydzi. W kwietniu 1941 roku w obrębie jego murów, na obszarze zaledwie 307 ha stłoczonych zostało 450 tysięcy osób, w tragicznych warunkach, wśród powszechnie szerzących się chorób i głodu. O tragicznych losach tego okresu opowiadają w szczególności dwa warszawskie muzea, Muzeum Żydów Polskich Polin i Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym drugim jest również wyświetlany oryginalny film, który nad powojenną Warszawą nakręcił pilot przelatującego nad miastem samolotu. Obraz ogromu zniszczeń, był porażający, miasto zostało zamienione w stos gruzów, spalona i zbombardowana Warszawa niemalże przestała istnieć.

Warsaw-skyscrappersAle przetrwała, odbudowano ją pomimo piętrzących się przeciwności, znajdującej się do 1989 roku pod sowieckimi wpływami Polski Ludowej. Odtworzono i zrekonstruowano ją wg zachowanych dokumentów, które udało się ocalić, dzięki niezwykle szczegółowym obrazom Canaletta, dzięki pamięci i pamiątek rodzinnych wielu warszawiaków. To, dlatego możemy dziś znowu wędrować po Warszawie Traktem Królewskim, czy przecinać Oś saską, odpoczywać w Łazienkach słuchając Chopina, czy też szukać śladów noblistki Marii Skłodowskiej-Curie.

✔ Planer
🛫 Dojazd samolotem:

Wokół Warszawy zlokalizowane są dwa lotniska. Większym jest położone blisko centrum Lotnisko Chopina i dalsze to zlokalizowane na północ od miasta lotnisko Modlin. Dojazd do centrum z Lotniska Chopina zajmuje w zależności od pory dnia około 20 minut samochodem lub 30 minut autobusem. Bezpośrednio do Dworca Centralnego jedzie autobus 🚌linii 175. Alternatywą jest Szybka Kolej Miejska tzw SKM, której czerwony pociąg wyrusza bezpośrednio z lotniska, obowiązują w nim bilety miejskie. Pomiędzy lotniskami kursuje bezpośredni pociąg lotniskowy, rusza z lotniska i jest w kolorze zielonym. Oba pociągi mają liczne stacje, na których można wysiąść.

🚆Dojazd pociągiem:

Dojazd do Warszawy pociągiem, również nie jest problemem. W Warszawie znajduje się kilka dużych dworców, z których najpopularniejszy do Warszawa – Centralna, znajdujący się u podnóża Pałacu Kultury i Nauki. Wygodną alternatywą jest również dworzec Warszawa-Gdańska, do którego bezpośrednio dochodzi linia metra 🚇 M1.

🚗 Dojazd samochodem:

Dojazd samochodem, nie jest skomplikowany do miasta prowadzi autostrada A2. 🛣 Wybierając się jednak autem, trzeba pamiętać, że w centrum miasta liczba miejsc parkingowych 🅿 jest ograniczona oraz, że obowiązuje tu strefa płatnego parkowania. Ponadto, jak w każdym mieście europejskim codziennemu życiu mieszkańców towarzyszą niestety korki. 🚦 Dobrą rozważenia alternatywą jest pozostawienie auta na obrzeżach miasta, na jednym z parkingów typu „Park and Ride”, gdzie można bezpłatnie pozostawić samochód, o ile w dalszą podróż przesiądziemy się na komunikację miejską z biletem ZTM nie krótszym niż na 1 dobę.ticket-machine-Warsaw

🚌 Komunikacja miejska

Bilety🎫na komunikację miejską 🌐 ZTM, kupimy w większości autobusów i tramwajów w dedykowanych automatach bezgotówkowych. W tramwajach automaty znajdują się w zwykle pierwszym wagonie🚋 lub na początku składu. Automaty stoją również na wielu przystankach i na wszystkich stacjach metra. W Warszawie są 2 strefy biletowe, jednak do większości miejsc dojedziemy w ramach strefy 1. Wygodną opcją jest zakup bilety przez aplikację na smartfona 📳 np. skycash, mobilet etc. Schemat komunikacji miejskiej dostępny jest 🌐 tutaj. Autobusy, których numery oznaczone są na czerwono, to linie przyspieszone, oznacza to, że pomijają one niektóre przystanki, obowiązuje na nie ten sam bilet co na autobus „zwykły”. Część przystanków🚏 jest „na żądanie” wówczas, jeśli chcemy, żeby autobus się zatrzymał musimy pomachać ręką 🖐️. Do autobusu można wejść i wyjść dowolnymi drzwiami. Wszystkie bilety są czasowe ⏳co oznacza, że możemy w okresie ważności biletu zmieniać dowolnie środki transportu. Jeśli pozostajemy w mieście dużej warto skorzystać z biletów miesięcznych i kwartalnych.

Bezpłatnie komunikacją miejską ZTM jeżdżą, między innymi dzieci do 30.09 roku, w którym kończą 7 lat, a także seniorzy po 70 roku życia.

🚲  Warszawie funkcjonuje również system rowerów publicznych 🌐 Veturilo

Miejsca warte odwiedzenia 🎭
🎫 Bilety online
🛌 Noclegi
Prognoza pogody
🥰
📖
Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner