📖 Intro
Jednym z najmłodszych muzeów Lizbony jest położony nad brzegiem rzeki, w historycznej dzielnicy Belem, MAAT (Museu de Arte, Arquitetura e Tecnologia), czyli Muzeum Sztuki, Architektury i Techniki. Obiekt zainicjował swoją działalność w październiku 2016 roku i składa się z dwóch budynków. Dawnej elektrowni Tejo – MAAT Central – oraz współczesnej futurystycznej bryły – MAAT Gallery. Całość połączona jest parkiem MAAT Garden.
Z pewnością to futurystyczna bryła, projektu Amandy Levete jest najbardziej komentowanym, charakterystycznym punktem całego kompleksu, wzbudzając słusznie ciekawość i zainteresowanie.
Wizyta 🚶♀
MAAT Central
Zbudowana w 1908 roku elektrownia Tejo, dostarczała w latach 1909-1972 energię elektryczną do całego regionu Lizbony z tym, że od 1951 roku pełniła już tylko funkcję rezerwową, uzupełniającą zasilanie elektrowni wodnych. W 1975 roku obiekt został zamknięty i usunięty z systemu produkcyjnego.
W nowym etapie swojej historii, elektrownia Tejo, po dodatkowym okresie prac konserwatorskich, została otwarta jako Muzeum Elektryczności. Prezentowana jest w niej wystawa stała, zatytułowana „Fabryka Elektryczności”. Składa się ona z zachowanych w doskonałym stanie oryginalnych maszyn, rozmieszczonych w imponującym industrialnym budynku. Całość opowiada historię ewolucji elektryczności od starej elektrowni po odnawialne źródła energii. Sam budynek jest unikalnym przykładem portugalskiej architektury przemysłowej pochodzącej z pierwszej połowy XX wieku, składający się z imponującej żelaznej konstrukcji pokrytej cegłą, a jego fasady reprezentują różne style artystyczne, od secesji po klasycyzm.
MAAT Galery
Nowoczesny budynek projektu Amandy Levete, to potężna bryła, harmonijnie i miękko łącząca się z krajobrazem. Zwiedzający mogą spacerować zarówno po niej, pod nią, jak i przez nią lub obserwować ją z boku płynąc rzeką. Dach jest zaprojektowany jako przedłużenie przestrzeni publicznej i scala się z przylegającym chodnikiem. Jego wysunięcie zapewnia przyjemny cień, dodatkowo łapie światło słoneczne odbite od wody i kieruje je do budynku przez świetliki. Tuż obok muzeum, znajduje się zaprojektowana przez tą samą architektkę i utrzymana w tej samej konwencji kładka, umożliwiająca przejście nad linią kolejową i połączenie nabrzeża z miastem. Ponadto z dachu rozciąga się panoramiczny widok z jednej strony na Belem, a z drugiej na Tag i łączący jego oba brzegi Most 25 kwietnia. Nabrzeże stanowi integralną część projektu, którą odzwierciedla wnętrze.
MAAT Galery to przeszło 3 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej, rozmieszczonej na dwóch poziomach przechodzących płynnie jeden w drugi, co ma symbolizować nieprzerwany ruch w przestrzeniach. Centralną część stanowi, największa Galeria Owalna, która jest przestrzenią wystaw czasowych imponujących rozmiarem, rozmachem i formą.