Mediolan – burzliwe dzieje miasta designu i mody

Dlaczego warto odwiedzić Mediolan?

piazza-duomoPowodów jest wiele – to miasto oferuje unikalne połączenie historii, nowoczesności i stylu życia, którego nie znajdziemy nigdzie indziej. Panuje tu nieuchwytna atmosfera kosmopolitycznego dolce vita – stylu życia opartego na celebrowaniu codziennych przyjemności. To raj dla miłośników zakupów, futbolu, opery i życia nocnego.

W Mediolanie czuć puls wielkiego europejskiego miasta, a jednocześnie łatwo znaleźć ciche zakątki z lokalnym charakterem – choćby na targu z warzywami czy w kameralnej trattorii serwującej tradycyjne risotto alla milanese.

To zupełnie inny obraz Włoch – nowoczesny, dynamiczny, międzynarodowy. Mediolan przyciąga ludzi aktywnych i kreatywnych, a jednocześnie zachwyca sztuką najwyższej próby – od arcydzieł renesansu po współczesne instalacje. To miasto kontrastów i nieograniczonych możliwości.

Mediolan uczy, bawi i inspiruje. To miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy, by zrozumieć, dlaczego nazywane jest sercem Lombardii i stolicą stylu. Przekonajcie się, jak smakuje mediolańskie dolce vita – i pozwólcie się oczarować temu niezwykłemu miastu!

Położenie geograficzne miasta

Mediolan metropolia w północnych Włoszech, pełniąca rolę stolicy regionu Lombardia. Miasto leży na północno-zachodnim krańcu Niziny Padańskiej, u podnóża Alp, pomiędzy rzekami Ticino (na zachodzie), Adda (na wschodzie) i Pad (na południu). Położenie to czyni Mediolan ważnym węzłem komunikacyjnym – niedaleko stąd do granicy ze Szwajcarią, a w promieniu ok. 50–100 km znajdują się malownicze alpejskie jeziora (Como, Maggiore, Lugano). Mediolan wznosi się na rozległej równinie, której żyzne tereny sprzyjały rozwojowi miasta od starożytności. Administracyjnie Mediolan otoczony jest przez gęsto zaludnioną aglomerację – to centrum największego obszaru miejskiego we Włoszech. Z ponad 1,3 mln mieszkańców jest to drugie co do wielkości miasto Włoch (po Rzymie) i serce włoskiej północy.

Geneza miasta – krótka historia Mediolanu

Historia Mediolanu sięga IV wieku p.n.e., gdy istniała tu osada celtyckiego plemienia Insubrów, uważanych za założycieli miasta. W roku 222 p.n.e. tereny te podbili Rzymianie, nadając osadzie nazwę Mediolanum (co oznacza „w środku równiny”). W czasach rzymskich Mediolan zyskał na znaczeniu – w 286 r. cesarz Dioklecjan ustanowił tu rezydencję cesarzy zachodniej części Imperium Rzymskiego (władcą Mediolanu został współcesarz Maksymian). Przez ponad sto lat Mediolan pełnił funkcję stolicy Cesarstwa Zachodniorzymskiego (do 402 r. n.e.), wyprzedzając pod względem rangi nawet Rzym. Z tym okresem wiążą się ważne wydarzenia: w 313 r. cesarz Konstantyn Wielki ogłosił tu słynny Edykt mediolański, gwarantujący swobodę wyznania chrześcijanom. W Mediolanie działał też św. Ambroży (biskup i patron miasta), który ochrzcił św. Augustyna w 387 r. – to świadectwo roli miasta jako wczesnego ośrodka chrześcijaństwa.

Po upadku Rzymu Mediolan doświadczył najazdów barbarzyńców. W 569 r. opanowali go Longobardowie, a w 774 r. – po podboju Longobardów przez Franków – miasto znalazło się pod władzą dynastii Karolingów (Karola Wielkiego). W kolejnych stuleciach Mediolan rozwijał się jako bogata komuna miejska, choć pod formalnym zwierzchnictwem Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W 1158 r. obywatele zbuntowali się przeciw cesarzowi Fryderykowi Barbarossie, co doprowadziło do zdobycia i zburzenia miasta przez wojska cesarskie w 1162 r.. Uparty Mediolan szybko jednak się odrodził – już w 1167 r. został odbudowany dzięki sojuszowi miast zwanym Ligą Lombardzką, która pokonała Barbarossę.

sforza-castleOd XIV wieku władzę w Mediolanie przejęły potężne rody. Najpierw Visconti (od 1329 r. ustanowili w Mediolanie niezależne księstwo), a następnie Sforza (od 1450 r.). Okres ich panowania to rozkwit renesansowego miasta – na dworze Ludovica Sforzy działał sam Leonardo da Vinci, malując m.in. słynną „Ostatnią Wieczerzę” i angażując się w projekty inżynieryjne w mieście. W XVI–XVIII w. Mediolan stał się przedmiotem rywalizacji mocarstw. W 1499 r. zajął go król Francji, od 1535 r. rządzili tu Hiszpanie, a po wojnie o sukcesję hiszpańską w 1714 r. miasto przeszło pod panowanie austriackich Habsburgów. Na krótko, w czasach napoleońskich, Mediolan odzyskał centralną rolę – w 1797 r. Napoleon Bonaparte uczynił go stolicą Republiki Cisalpińskiej, a w 1805 r. koronował się w 🔗 mediolańskiej katedrze na króla Italii (nakładając sobie legendarną Żelazną Koronę Longobardów). Po upadku Napoleona (1815) powrócili Austriacy, ale w połowie XIX w. Mediolan stał się ważnym ośrodkiem włoskiego ruchu niepodległościowego. W 1848 r. wybuchło tu powstanie przeciw Austriakom, a w 1859 r. – podczas wojny Sardynii z Austrią – miasto wyzwolono przy wsparciu Francuzów. W 1861 r. Mediolan został włączony do nowo utworzonego Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Druga połowa XIX i wiek XX to okres gwałtownej industrializacji i rozwoju gospodarczego Mediolanu. Miasto wyrosło na wielki ośrodek przemysłowo-handlowy i finansowy – powstały fabryki (m.in. przemysł maszynowy, odzieżowy, samochodowy – np. Alfa Romeo), banki i giełda. Niestety, podczas II wojny światowej Mediolan doznał poważnych zniszczeń wskutek bombardowań alianckich (zbombardowano m.in. gmach opery La Scala). Po wojnie miasto szybko się odbudowało i odegrało kluczową rolę w powojennym boomie gospodarczym Włoch – stało się jednym z „silników” włoskiej odbudowy przemysłowej. Lata 60. i 70. to również narodziny Mediolanu jako stolicy mody i designu, co ugruntowało jego pozycję jako dynamicznej, światowej metropolii. Obecnie Mediolan jest jednym z najbogatszych i najważniejszych miast Europy, centrum finansów, przemysłu i kultury – nowoczesna architektura sąsiaduje tu z zabytkami, a historyczny charakter miasta łączy się z kosmopolitycznym stylem życia.

Położenie

navigli-milanMediolan położony jest na płaskim terenie Niziny Padańskiej, dlatego obszar miasta cechuje się równinnym krajobrazem. W samym Mediolanie brak spektakularnych form terenu – najbliższe góry (Alpy) wznoszą się dopiero ok. 50–60 km na północ od miasta. Przez miasto nie przepływa wielka rzeka, co odróżnia Mediolan od 🔗 Rzymu czy Florencji. W granicach miasta i okolicy znaleźć można jednak kilka mniejszych rzek: na wschodnich peryferiach płynie Lambro, a od zachodu Olona; blisko centrum zaś przebiegają kanały wodne zwane Navigli. Ta sieć sztucznych kanałów (m.in. Naviglio Grande i Naviglio Pavese) została zaprojektowana już w średniowieczu, by połączyć Mediolan z rzeką Pad i pobliskimi jeziorami – uczestniczył w tym sam Leonardo da Vinci, usprawniając system śluz na Navigli, zasilanych wodami Ticino. Do dziś dzielnica Navigli z malowniczymi kanałami jest jedną z atrakcji miasta. Mimo gęstej zabudowy, Mediolan oferuje też zieleń miejską: liczne parki i ogrody, z których największe i najbardziej znane to Parco Sempione (rozległy park przy Zamku Sforzów), Giardini Pubblici Indro Montanelli (ogrody miejskie z XIX w.) czy Parco Lambro na wschodzie miasta. Istotną ciekawostką geograficzną jest Monte Stella – sztuczne wzgórze usypane z gruzów powojennych, dziś porośnięte drzewami i służące rekreacji. Ogólnie jednak krajobraz Mediolanu jest miejskim pejzażem nowoczesnej metropolii wtopionej w nizinną okolicę.

Ciekawostki o Mediolanie
  • światowa stolica mody – to tu odbywają się słynne Tygodnie Mody (Fashion Week) każdej wiosny i jesieni, przyciągając projektantów, top modelki i media z całego globu. W eleganckiej dzielnicy Quadrilatero della Moda mieszczą się butiki najsłynniejszych domów mody. Miasto słynie też z wzornictwa przemysłowego – co roku w kwietniu odbywają się prestiżowe targi designu Salone del Mobile.
  • finansowo-gospodarcze serce Włoch – swoją siedzibę ma tutaj giełda papierów wartościowych oraz największe banki i korporacje kraju.
  • drapacze chmur – tu wznosza się jedne z najwyższych we Włoszech wieżowców. Nowe dzielnice Porta Nuova i CityLife zmieniły panoramę miasta. UniCredit Tower (2014) ze swoją smukłą iglicą sięga 231 m wysokości jest najwyższym budynkiem w kraju. Niewiele ustępują mu wieże Allianz Tower czy Generali Tower zaprojektowane przez światowej sławy architektów (Zaha Hadid, Arata Isozaki). Ciekawostką jest kompleks Bosco Verticale – dwa apartamentowce (110 i 76m) dosłownie pokryte drzewami i roślinnością na balkonach, tworzące pionowy „las” w sercu miasta.
  • kulinarne specjały – najbardziej znany jest panettone – wysoka, drożdżowa babka z bakaliami, typowy włoski wypiek bożonarodzeniowy, który pochodzi właśnie z Mediolanu. Innym symbolem lokalnej kuchni jest risotto alla milanese – kremowe risotto z dodatkiem szafranu, nadającego złocistą barwę (to ulubione danie milanese, często podawane z giczą cielęcą ossobuco). Słynna cotoletta alla milanese – panierowany, smażony kotlet cielęcy z kostką – potrawa, która prawdopodobnie zainspirowała wiedeńskiego sznycla. W Mediolanie narodził się też zwyczaj aperitivo – wczesnym wieczorem bary serwują koktajle (np. Negroni Sbagliato czy klasyczny Campari z sokiem pomarańczowym) wraz z przekąskami w formie bufetu; to ulubiony moment dnia wielu mediolańczyków. W mieście można spróbować doskonałych serów (np. gorgonzola wywodzi się z Lombardii) oraz win z pobliskich regionów (Franciacorta, Lombardii). Mediolan to także raj dla smakoszy kawy – w końcu to tu w 2018 r. otwarto pierwszą we Włoszech kawiarnię Starbucks (w zabytkowym budynku poczty), co miało wymiar symboliczny w ojczyźnie espresso. Mimo globalizacji, tradycyjne kawiarnie i lodziarnie trzymają się mocno – koniecznie trzeba spróbować gelato w jednej z rzemieślniczych gelaterii.
  • legendarny futbol AC Milan oraz Inter Mediolan. Oba kluby mają na koncie liczne tytuły mistrza Włoch i triumfy w Lidze Mistrzów, co czyni Mediolan unikalnym w skali świata piłkarskim duetem derbowym. Mecze między Milanem a Interem zwane są Derbami della Madonnina – na cześć złotej figurki Madonny z katedry, symbolu miasta. Areną tych zmagań jest słynny stadion San Siro (Giuseppe Meazza), mogący pomieścić ponad 75 tysięcy widzów. Wizyta na meczu w Mediolanie to niezapomniane przeżycie, a stadion sam w sobie jest atrakcją (można go zwiedzać poza dniami meczowymi). Poza piłką, Mediolan organizuje też inne wydarzenia sportowe – np. wyścigi kolarskie (tu kończy się klasyczny wyścig Mediolan-San Remo), turnieje tenisowe czy mityngi lekkoatletyczne na Arena Civica. Sport jest ważną częścią życia miasta, a kibicowanie ulubionej drużynie to dla wielu mieszkańców prawdziwa pasja.
🎫 Bilety online
🛌 Noclegi

Literatura, która nas zainspirowała:

Pizzagalii Daniela „Dama z gronostajem: życie Cecilli Gallerani w Mediolanie czasów Ludovica Sforzy” Rebis, Poznań 2006

Susanna Buricchi, Barbara Furlotti, Cristina Sirigatti „Pinakoteka Brera, Mediolan”, HPS, Warszawa 2007 

Walter Isaacon „Leonardo da Vinci”, Insignis Media, Kraków 2019

Beata Blaibel, Rafał Sławoń „Mediolan”, Agora, Warszawa 2011

Grażyna Bastek „Rozmowy obrazów. T.1.”, PWN Warszawa 2020

Grażyna Bstek „Rozmowy obrazów. T2”, PWN Warszawa 2020

Renata Czarnecka „Księżna Mediolanu”, Książnica, 2015

Prognoza pogody (Mediolan) ⛅
Miejsca warte odwiedzenia 🎭
Gotowe trasy zwiedzania 👣
🥰
📖
🔏
°C