Neapol: Historia, Pasja i Chaos – Poznaj Duszę Miasta

📖 Intro

Neapol, położony na południu Półwyspu Apenińskiego, to stolica autonomicznego regionu Kampania, rozciągająca się u stóp wciąż aktywnego wulkanu. Miasto jest owiane wieloma ciemnymi legendami i historiami, które, przebijając się do opinii publicznej, często okazują się dla niego krzywdzące. Dlatego zachęcamy Was, by nie opierać się na opiniach innych, lecz stworzyć swój własny obraz Neapolu – w oparciu o jego historię, architekturę, krajobraz i niezwykłych mieszkańców.

Miasto, jest bardzo stare – założone przez Greków, przejęte przez Rzymian, a później wielokrotnie zdobywane, rozwijane i łupione przez rywalizujące ze sobą dynastie francuskie i hiszpańskie.

napoli-streets-with-heartsA w jego murach ci sami mieszkańcy – neapolitańczycy. Pozostawieni sami sobie wobec zmieniających się władców, chaosu przywództwa, biedy i korupcji. W takich warunkach samozwańcze organizacje przestępcze, budząca postrach camorra, mogły rozwijać się niemal bez przeszkód. Pogłębiały podziały społeczne – jednych wpędzały w biedę i zmuszały do opuszczenia rodzinnych stron, innych zaś wynosiły ponad miarę. Mimo to neapolitańczycy noszą swoje miasto w sercu. Są z niego dumni, nie ustają w walce o jego przyszłość i wielu z nich odnosi w tym sukces. Neapol zmienia się, otwiera i rozwija, przyciągając turystów i wynagradzając ich ciekawość po wielokroć.  

Dziś Neapol to największe muzeum Europy – jego historyczna starówka, Centro Storico, została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. A w tętniącym życiem centrum nadal mieszkają ludzie. Wciąż można tu zobaczyć maleńkie, niskie mieszkania zwane bassi, często bez okien. Stąd ich drzwi bywają otwarte na oścież, pozwalając zajrzeć do środka i dyskretnie podejrzeć codzienne życie ich mieszkańców. Na niemal każdej ulicy suszy się pranie, jakbyśmy cofnęli się o 100, czy nawet wiele więcej lat.

Do tego dochodzą kościoły – jedne tętniące życiem, inne zatopione w ciszy, niemal opuszczone, a jeszcze inne zamknięte, na kilka godzin, na stałe… Część z nich to dziś muzea, do których wstęp wymaga zakupu biletu, inne służą jako lokalne świetlice, miejsca spotkań mieszkańców lub galerie wystawiennicze.

Wybierając się do Neapolu, musicie mieć otwarty umysł i nie zamykać się w stereotypach. To nie jest miasto śmieci – koszy na odpady jest mnóstwo i raczej nikt ich nie wyrzuca, gdzie popadnie. To nie jest miasto, w którym turyści są okradani na każdym kroku przez szalonych motocyklistów. Turyści muszą być tu tak samo uważni, jak w każdym innym mieście. Owszem, motocykli jest mnóstwo – to najłatwiejszy sposób poruszania się po ciasnych, wąskich uliczkach – ale trzeba na nie uważać przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa, żeby się z nimi nie zderzyć. Historyczne centrum w dużej mierze jest dostępne dla ruchu kołowego, a przez gęstą zabudowę ulice są ciasne i ciemne. Jednak to właśnie sprawia, że tak chętnie tam przyjeżdżamy – by spacerować ulicami, które zatrzymały się w czasie, a jednocześnie tętnią życiem. Są kolorowe, od bożonarodzeniowych szopek, od kręconych czerwonych rogów – talizmanów szczęścia, od setek serduszek z dobrymi życzeniami, od setek figurek z Diego Maradoną i licznych ulicznych kapliczek.

pulcinella-napoliMiasto jest głośne, bo Włosi są głośni – ekspresyjni z natury, i za to ich kochamy. Na ulicach nieustannie słychać klaksony – to ich sposób komunikacji. Kierowcy używają ich, gdy zza zakrętu nie widać nadjeżdżającego pojazdu, gdy ktoś chce bezpiecznie włączyć się do ruchu lub gdy kierowca autobusu pozdrawia kolegę jadącego w przeciwnym kierunku.

Neapol to miasto kontrastów. Na pierwszy rzut oka wydaje się brudne, ciasne i pokryte graffiti, ale po chwili kolejne murale tworzą sztukę – do której swoją cegiełkę dołożył także Banksy. Niepozorne, zakratowane kościoły, wewnątrz zachwycają ogromem i bogactwem zdobień. Dawne krużganki klasztorne dają wytchnienie, kojąc ciszą, i zachwycając majolikowymi zdobieniami.

Otwórzcie się na to miasto. Nie porównujcie go z żadnym innymi. Dajcie sobie przywilej poznania go własnymi zmysłami i zbudujcie jego obraz na solidnych fundamentach, na których powstało. Zapraszamy do poznania historii Neapolu – dzięki temu łatwiej będzie Wam stworzyć własny, autentyczny obraz tego niezwykłego miasta.

Początki osadnictwa i greckie Neapolis

Najstarsze ślady osadnictwa w okolicach Neapolu sięgają paleolitu. Główny ośrodek miejski, określany mianem Nowego MiastaNeapolis, datuje się na rok 474 p.n.e. Nazwa ta miała odróżniać je od pobliskiego Palepolis (Starego Miasta). Cały region stanowił wówczas najpotężniejszą kolonię grecką w Italii oraz prężny ośrodek polityczny i gospodarczy, skoncentrowany wokół miasta Kume. Sojusz Neapolis z Atenami przyczynił się do jego dynamicznego rozwoju oraz odegrał kluczową rolę w urbanistycznym rozplanowaniu miasta i organizacji stosunków społecznych.

Neapol w czasach rzymskich

octavian-augustus-caesarW 327 roku p.n.e., broniąc się przed Samnitami, Grecy zawarli sojusz z Rzymianami, którzy w zamian zapewnili miastu szeroką autonomię, pozwalając na zachowanie języka, religii i tradycji. Za wierność Rzymowi Neapol w 90 roku p.n.e. został podniesiony do rangi municypium.

W czasach późnej Republiki miasto stało się ważnym ośrodkiem kultury greckiej, a w jego okolicach zaczęło osiedlać się wielu bogatych i znanych Rzymian. W kolejnych latach swoje rezydencje, wille i pałace na całym wybrzeżu budowali także cesarze oraz literaci, tacy jak Cyceron czy Wergiliusz.

Około 7 roku n.e., za panowania cesarza Augusta, doszło do podziału Italii na jedenaście regionów. Pierwszym z nich było Lacjum i Kampania, obejmujące tereny od rzeki Sele na południu po Tyber na północy, z Neapolem jako najważniejszym miastem Kampanii.

Erupcja Wezuwiusza (79 n.e.)

Najważniejszym wydarzeniem I wieku, które do dziś oddziaływuje na historię regionu, była potężna erupcja Wezuwiusza – 24 sierpnia 79 roku. Zniszczyła ona cały nadmorski obszar od Neapolu po Stabie. Gruba warstwa popiołu i lawy, miejscami sięgająca kilku metrów, przykryła liczne osady. Największym miastem dotkniętym kataklizmem były Pompeje, o powierzchni 66 hektarów. Szacuje się, że podczas trzydniowej erupcji mogło zginąć nawet 20 000 ludzi. Sam Neapol bezpośrednio nie ucierpiał i nadal prężnie rozwijał się zarówno gospodarczo, jak i kulturalnie.

Początki chrześcijaństwa i prześladowania

Podobnie jak w 🔗 Rzymie, również w Neapolu pierwsze wieki naszej ery były okresem prześladowań chrześcijan. Kulminacja tych wydarzeń nastąpiła za panowania cesarza Dioklecjana (284–305). Około 305 roku w Pozzuoli zginął biskup Benewentu, January (Gennaro),san-gaetano który później stał się głównym patronem Neapolu. Według legendy, skazano go na pożarcie przez lwy w amfiteatrze, jednak zwierzęta, zamiast go zaatakować, uklękły przed nim. W obliczu tego zdarzenia gubernator Kampanii nakazał biskupa ściąć. Relikwie świętego zostały w V wieku przeniesione do Neapolu i pochowane w możliwych do zwiedzania katakumbach nazwanych jego imieniem. Do dziś przechowywana jest również ampułka z jego krwią, która trzy razy w roku zmienia swoją konsystencję, co stanowi jeden z najważniejszych cudów i wydarzeń religijnych w mieście.

Upadek cesarstwa i najazdy barbarzyńców

Pod koniec V wieku barbarzyńcy najechali zarówno Rzym, jak i nieco później Neapol. Według podań około 511 roku zmarł tam na wygnaniu ostatni cesarz Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, Romulus Augustus. W VI wieku miasto kilkukrotnie zdobywali i plądrowali Bizantyjczycy oraz Goci.

W drugiej połowie VII wieku cesarz bizantyjski Konstans II zgodził się, by Neapolem rządził książę Bazyli (661–666). W kolejnych latach księstwo Neapolu stopniowo dążyło do uniezależnienia się od Konstantynopola, co ostatecznie osiągnęło w IX wieku pod rządami Grzegorza III (864–870). W tym burzliwym czasie region był również wielokrotnie atakowany przez Arabów.

Normanowie i Andegawenowie

Na przełomie X i XI wieku Neapol stracił dominującą pozycję na rzecz Amalfi. W tym czasie zaczęli tu przybywać Normanowie, początkowo jako pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej. Z czasem, dzięki swoim zdolnościom militarnym, zdobyli władzę, a w 1139 roku Neapol został wcielony do Królestwa Sycylii przez Rogera II.

castel-nuovo-neaplesPod koniec XIII wieku władzę przejęła dynastia Andegawenów. W 1282 roku, podczas nieszporów sycylijskich, Neapol stracił kontrolę nad Sycylią na rzecz władców Aragonii. Konflikt o tron trwał przez kolejne dekady, aż w 1442 roku Neapol zdobył Alfons I Aragoński, który przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych władców, zyskując przydomek Magnanimouswspaniałomyślny.

Czasy hiszpańskie i Burbonowie

W XVI wieku Neapol znalazł się pod panowaniem Hiszpanów. Wprowadzono system wicekrólów, z których najwybitniejszym był Don Pedro de Toledo, który w 1534 roku rozpoczął gruntowną przebudowę miasta, tworząc m.in. szeroką Via Toledo i dzielnicę Quartieri Spagnoli (Dzielnicę Hiszpańską).

Pod koniec XVII wieku miasto dotknęły liczne kryzysy, w tym epidemia dżumy i klęski gospodarcze. W XVIII wieku, po wojnie o sukcesję hiszpańską, Neapol przeszedł pod panowanie Austriaków, by wkrótce znów trafić w ręce Burbonów.

Rewolucja francuska i epoka napoleońska

Pod koniec XVIII wieku Neapol trafił pod wpływy rewolucji francuskiej. W 1806 roku władzę objął Józef Bonaparte, a następnie Joachim Murat. Po upadku Napoleona Neapol połączono z Sycylią, tworząc Królestwo Obojga Sycylii.

Zjednoczenie Włoch (1860)

W XIX wieku Neapol stał się areną licznych buntów i rewolucji. Ostatnim królem z dynastii Burbonów był Franciszek II. W 1860 roku, po plebiscycie, Neapol został przyłączony do Królestwa Włoch, kończąc epokę niezależnego państwa.

Miejsca warte odwiedzenia 🎭
Gotowe trasy zwiedzania 👣
🎫 Bilety online
Prognoza pogody

Literatura, która nas zainspirowała:

Elena Ferrante „Zakłamane życie dorosłych” Wydawnictwo Sonia Draga sp z o.o. , Katowice 2020

Elena Ferrante „Genialna przyjaciółka”  Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2018

Penelope Green „Neapol moja miłość” Prószyński Media Sp. z o.o. , Warszawa 2010

Smołucha-Składkowska Agnieszka, Smołucha Janusz „Miasta marzeń – Neapol”  Wydawnictwo Astra Kraków, Warszawa 2012

Renata Czarnecka „Dwa Królestwa Jedna Krew”  Publicat S.A. 2021

Renata Czarnecka „Korona w złocie i krwi”  Publicat S.A., 2023

Ewa Poniedzielska  „Neapol i Pompeje” Wydawnictwo Helion , 2016

Mary Beard „Pompeje: życie rzymskiego miasta” Dom Wydawniczy Rebis, 2010

Norman Lewis „Neapol’44 Pamiętnik oficera wywiadu z okupowanych Włoch”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2014 

Dorota Ceran „Smutku nie cenią w Neapolu”, Wydawnictwo Innowacyjne Novae Res, Gdynia 2015

🥰
📖
🔏
°C